פתח/סגור תפריט עורך-דין אוהד מגורי | משרד עורדי דין בחדרה אוהד מגורי עורך-דין אוהד מגורי | משרד עורדי דין בחדרה אוהד מגורי
רשיון נשק בקלות ובמהירות - לחצו כאן לבדיקת זכאות ראשונית אונליין

מחיקת רישום פלילי

עו"ד אוהד מגורי מייצג חשודים בכלל ההליכים הפליליים לרבות הליכים למחיקת רישום פלילי

רישום פלילי הוא רישום המתועד במאגר הממוחשב של משטרת ישראל ונוגע לכל הליך שהתבצע מול האזרח.
חקירה מהעבר, גם אם קצרה ונראית על פניה זניחה, כל תלונה נגדנו, מעצר, עיכוב לצורכי חקירה, חקירה שנפתחה על כמות קטנה של סם מסוג גראס, או תלונה על אלימות במשפחה. כל אלו עלולים להטיל כתם על כבודו ושמו הטוב של האדם, לעיתים ללא כל עוול בכפו.

יש לזכור כי כל סגירת תיק פלילי, בעילה של "חוסר ראיות" או "היעדר עניין לציבור" מותירה רישום פלילי במסוף המשטרתי!

רישום פלילי פוגע באופן ממשי בכל אדם, בעיקר כאשר הוא מבקש להתקבל למקום עבודה אשר נותן דגש על העדר רישום פלילי כגון מוסד ממשלתי, בתי חולים, חברות אבטחה ועוד שורה ארוכה של משרות.בסוג אחר של מקרים, כאשר אדם הורשע במעשה פלילי - הפועל יוצא הוא שגיליון הרישום הפלילי אינו נקי. התוצאה מבחינת קבלה למקומות עבודה היא חד משמעית –"תעודת יושר" אינה מעידה על יושר.

כל אדם רשאי לבקש גיליון רישום פלילי בכל תחנת משטרה ונכון להיום אין צורך באגרה. על המבקש להציג תעודת זהות. עותק של הגיליון יימסר לידיו.

הגיליון יציג בעיקר הרשעות מעברו של המבקש הכולל מספרי תיקים ופירוט עונשים וכן תיקים אשר נסגרו במשטרה לרבות עילות הסגירה.

במידה ואכן קיים רישום פלילי, ישנן מספר דרכים, בין היתר, למחוק אותו:
  • ניתן להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי דרך ר' אגף החקירות והמודיעין;
  • ניתן להגיש בקשה לשינוי עילת סגירת התיק לגורם אשר החליט על הסגירה ו/או אל הממונה על הגורם. תיק פלילי הנסגר מחוסר עניין לציבור או מחוסר ראיות משאיר רישום פלילי. כאשר משנים את עילת סגירת התיק ל"חוסר אשמה פלילית" אזי הרישום הפלילי לאותו תיק יימחק.
  • ניתן להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה אשר יכול להורות על קיצור תקופות התיישנות ו/או מחיקת רישום פלילי בנוגע לתיקים אשר התנהלו בבית המשפט ולא הסתיימו בזיכוי.
חוק המרשם הפלילי ותקנות השבים, תשמ"א-1981 מפרט את הדרכים והתנאים למחיקת רישום פלילי. עורך הדין המתמחה בפלילים ידע לנסח את הבקשה באופן ובצורה הנכונה כך שיענה על התנאים והדרישות של החוק. לא זאת ועוד, אם מדובר בתיק אשר נסגר מעילה שונה מ"חוסר אשמה" כאשר אין אשמה פלילית בהתנהגותו של המבקש והיה מן הדין שייסגר מחוסר אשמה, ידע עורך הדין לנסח בקשה משכנעת לשינוי עילת הסגירה.
לא למותר לציין כי רישום פלילי עלול להפריע רבות לאדם, בין אם מדובר באדם בוגר שמעוניין להתקבל לעבודה, בנער לפני גיוס, או אפילו מי שצריך להוציא ויזה לחו"ל. בכל מקרה בו אדם יידרש להציג תעודת יושר, בה יופיע רישום פלילי הדבר עלול להוות בעיה עבורו.

רק עורך דין פלילי מנוסה, אחד שמכיר את המערכת המשטרתית ורשויות התביעה על בוריין, יוכל להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותו על מנת לנסות ולהשיג את התוצאה האפשרית הטובה ביותר ללקוח.

עורך הדין אוהד מגורי שירת שנים רבות כקצין בכיר בתחום החקירות והמודיעין ומכיר היטב את הדגשים הראויים לשינוי עילת סגירה ו/או למחיקת רישום פלילי ובאמתחתו הצלחות רבות בתחום זה הן מול נשיא המדינה, הפרקליטות, רשות התביעה והמשטרה.