פתח/סגור תפריט עורך-דין אוהד מגורי | משרד עורדי דין בחדרה אוהד מגורי עורך-דין אוהד מגורי | משרד עורדי דין בחדרה אוהד מגורי
רשיון נשק בקלות ובמהירות - לחצו כאן לבדיקת זכאות ראשונית אונליין

איך בוחרים עורך דין פלילי?

כל אדם מקווה להעביר את כל מהלך חייו בלי להיות מעורב באיזשהו הליך פלילי, בין אם מדובר ב"בירור" במשטרה, דו"ח תנועה או כתב אישום

קל וחומר כשזה נוגע לאנשים היקרים לו ובעיקר בני משפחתו. אך, לצערנו, לא הכול בשליטתנו ולא פעם כשאנו עושים כל מאמץ לא לעבור על החוק, ישנם גורמים אשר יגררו אותנו לתוך עולם זה: אם מדובר בשכן טרדני, אלימות רחוב, עדות למעשה פשע, איומים במהלך יום עסקים ואף מעשים חמורים מאלה. במצבים אלה, בחירת עורך דין פלילי טוב הינו שיקול קריטי. הבחירה הנכונה יכולה לא פעם להוות את ההבדל בין רישום פלילי לבין "עבר נקי" ויתרה לכך, ההבדל בין מאסר מאחורי סורג ובריח לבין החופש.
במדינתנו, ההליך הפלילי הינו מורכב ועורך דין פלילי טוב ידע לבחור את האסטרטגיות והטקטיקות הנכונות בכדי להעניק לך את ההגנה הטובה ביותר אל מול ההאשמות נגדך. העורך דין הנכון יכול למזער את הנזקים הצפויים לחייך, לערוך עסקאות טיעון ולעתים אף להביא לזיכוי מלא.
איך בוחרים עורך דין פלילי

דגשים לבחירת עורך הדין המתאים לך

עורך דין בר סמכא
כשירותו של אדם להיות עורך דין קבועה בחוק לשכת עורכי הדין. על פי החוק על האדם (א) להיות בעל השכלה משפטית גבוהה; (ב) לעבור תקופת התמחות; (ג) לעמוד בבחינות הלשכה. אדם אשר רק "למד משפטים", אף באם עבר בהצלחה יתרה את לימודיו, אינו יכול לשמש כעורך דין. כך גם משרד המספק "שירותים משפטיים" מבלי שהוסמך לכך. לרוב, עורך דין מוסמך יציג על כותלי משרדו את תעודות ההסמכה שלו. כך שמעבר להסמכה הבסיסית שלו לשמש עורך הדין ניתן להתרשם מהסמכות נוספות כגון הסמכה להופיע בבית דין צבאי וכד' וכן תארי השכלה כגון תארים גבוהים נוספים במשפטים או בתחומים אחרים החשובים לכם כגון ראיית חשבון או רפואה.

התמחות בתחום הפלילי הרלוונטי
העולם המשפטי הפלילי בישראל הינו מורכב ומסועף והוא טומן בחובו מגוון רחב של עבירות על סוגם השונים ומרובים. נכון שעורך דין למד במהלך לימודיו האקדמיים אודות מרבית תחומי המשפט השונים אך אין בכך בכדי להפוך אותו למי שמתמחה בכך. מומלץ להתאים את תחום התמחותו של אותו עורך דין לאופי מצוקתכם. אל תתביישו לשאול את עורך הדין שיושב מולכם אודות הניסיון שלו בתחום הרלוונטי לכם, לדוגמא עבירות כלכליות, איסור הלבנת הון, הגבלים עסקיים, קניין רוחני, תאונות דרכים קטלניות וכדומה.

ותק וניסיון
בחירת עורך דין פלילי המתאים לכם הינה החלטה משמעותית אשר תשפיע על חייכם וחיי משפחתכם לעוד שנים רבות. אין מקום לפשרות, ולכן לא מומלץ לאפשר לבעלי מקצוע צעירים ובלתי מנוסים "להתגלח" על חשבונכם. רצוי לבחון את ניסיונו המקצועי של עורך הדין אשר אליו פניתם, בדגש על שנותיו במקצוע ומקרים דומים בהם טיפל בעבר.

דע מי בדיוק מייצג אותך?
ודא כי עורך הדין אשר הרשים אותך עם ניסיונו המקצועי ותחום התמחותו הוא זה שאכן מייצג אותך ולא עורך דין שכיר מטעמו. לא פעם תגיעו למשרד אשר ירשים אתכם עם עורך דין "קליבר" אשר ייטע בכם בטחון ושלוה כאשר בשעת אמת יופיע אדם חסר ניסיון ממשרדו אשר עליו הוטלה האחריות לטפל בתיקכם. ודאו כי בהסכם שכר הטרחה הסדרתם את נושא הייצוג וכי יהיה זה ברור מי בדיוק מטפל בכם לרבות ההופעה והייצוג בפני בית המשפט.

הישמרו מפני הבטחות
אין עורך דין פלילי, יהיה ניסיונו אשר יהא, שיכול להבטיח תוצאה מסוימת בהליך פלילי. העולם הפלילי מורכב מכל כך הרבה משתנים בלתי צפויים ודינמיים כך שמה ש"בטוח" בו הוא ש"שום דבר אינו בטוח". ניסיונו ומקצועיותו של עורך דין פלילי טוב אינם נמדדים ביכולת שלו להבטיח תוצאה מסוימת אלא ביכולתו לעשות את המרב בכדי לקרב אתכם לתוצאה הרצויה לכם. הכרת גורמים רבים כגון חידושי פסיקה וחקיקה, הכרת החלטות קודמות של אותה רשות ו/או אותה שופט וכן היכולת שלו להתמודד עם ראיות התביעה ועם העדים אשר מבקשים להעיד כנגדכם – כל אלה, ועוד, יגבירו את הסיכויים להשגת התוצאה הטובה ביותר בעבורכם. לכן ההבטחה היחידה שיכול לתת לכם עורך דין הינה כי "יעשה כל שביכולתו לתת לכם את ההגנה הטובה ביותר" ודי בכך.

ניסיון ב"צד השני"
לא מעט עורכי דין רכשו ניסיון לא מעט כשוטרים, תובעים, פרקליטים ו/או עובדי רשויות אחרות. ניסיון זה הינו מבורך ומאפשר לאותם עורכי דין לבחון את התיקים המונחים בפניהם במעין "עין שלישית" אשר עוזרת להם לאתר כשלים, חוסרים ואפילו פברוקים והטעיות. אך אל תטעו, אם פניתם לאותו עורך דין בשביל "קשריו" ולא "כישוריו" אתם צפויים להתאכזב. מעבר לעבירות שבדבר, עובדי המדינה ו/או המשטרה לא יסכנו את עבודתם רק בכדי לרצות עמית לשעבר. כל מקרה נבחן באופן ענייני ואינדיבידואלי ולכן, מי שיבטיח לכם כי ישיג את התוצאה הרצויה לכם דרך "שיחת טלפון לחבר", מן הראוי כי תשקלו פעמיים באם להיעזר בשירותיו.

אישיות וכריזמה
בעת שיחתכם עם עורך הדין בחנו את התנהגותו וכושרו הורבאלי. שאלו את עצמכם, האם הוא משדר לכם אמינות, הגינות ויושרה. זכרו, אותו עורך דין אשר ניצב בפניכם, יעמוד בקרוב בפני בית המשפט בעניינכם ולכל הפחות בפני הרשויות. באם לא ידע לדבר ברמה גבוהה ובלשון חדה ובאם לא יפגין כושר שכנוע וידע כללי ומקצועי רחב, הוא עשוי להכשיל את כלל הטיפול. אמנם, אישיות כובשת וכריזמה סוחפת, אינן מספיקות בכדי לנצח משפט אך יש בהן דיו בכדי לעורר סקרנות ולפקוח אוזניים ולעתים, זה כל אשר נחוץ לאותו עורך דין בכדי לשטח בפני בית המשפט את מקצועיותו ולהוביל את מאבקכם להצלחה.

תיעוד ופירוט בהסכם שכר טרחה
הסכם שכר טרחה הוא חוזה לכל דבר. ודאו כי המוסכם בפניכם בעל פה אכן מופיע בהסכם שכר הטרחה לרבות מי מייצג אתכם, באילו עניינים הוא מייצג אתכם, אילו הליכים כלולים בטיפול, אילו הוצאות כלולות ואילו לא וכן הלאה. כמו כן, הסדירו על הנייר את אופן התשלום לרבות פריסת התשלומים. זכותכם לקבל העתק מהסכם שכר הטרחה.