פתח/סגור תפריט עורך-דין אוהד מגורי | משרד עורדי דין בחדרה אוהד מגורי עורך-דין אוהד מגורי | משרד עורדי דין בחדרה אוהד מגורי
רשיון נשק בקלות ובמהירות - לחצו כאן לבדיקת זכאות ראשונית אונליין

ייצוג חשודים בהליך מעצר ימים


עו"ד אוהד מגורי מייצג חשודים בכלל ההליכים הפליליים לרבות הליכי המעצר השונים (מעצר ראשוני, הארכות מעצר, מעצר עד תום ההליכים המשפטיים). לאחר מעצרו הראשוני של החשוד, לרוב, הוא יובא לבית מעצר, שם יבלה לילה בתנאים איומים כאשר למחרת הוא יובא בפני בית המשפט להחלטה באשר להמשך מעצרו מאחורי סורג ובריח.

השכרת שירותיו של עורך דין המתמחה בפלילים, ככל שהיא בשלב מוקדם יותר בהליך הפלילי, יכולה להשפיע באופן משמעותי על עתיד ההליך, לרבות שחרור החשוד ללא הליך משפטי כלשהו ואף סגירת התיק הפלילי המתנהל. עם זאת, לא פעם, בני משפחה או חברים יפנו לעזרתו של עורך דין פלילי רק לאחר קבלת בשורה אודות מעצרו של אדם היקר להם. אמנם, ניתן עוד לפנות לרשויות במטרה לשחרורו בתנאים מבלי שיצטרך לעבור הליכי מעצר בלתי נעימים אך הסיכויים כבר נמוכים. לכן, עורך הדין ישתלב ראשונה בהליך עם הדיון להארכת מעצרו של החשוד וזאת לאחר שפגש את לקוח, הכין אותו והדריך אותו באשר להליכים הצפויים לו והדריך את המשפחה בהתאם.

הליך הארכת המעצר הינו הליך משפיל – החשוד מובא לאולם המשפט כשהוא מלווה בנציגי שב"ס, כשהוא לבוש באותם בגדים בהם ישן ולבש יום קודם לכן וכשהוא לא מגולח. הוא מוכנס לתא מבודד בחזית האולם מול השופט/ת וזאת לעיני כלל הנוכחים באולם.

חוק סדר הדין הפלילי קובע כי שופט יהיה רשאי להורות על הארכת מעצרו של החשוד, כאשר מתקיימים תנאים מצטברים כדלקמן:
 1. קיים חשד סביר שהחשוד עבר את העבירה המיוחסת לו;
 2. העבירה מוגדרת בחוק כפשע או עוון;
 3. מתקיימת עילת מעצר לגבי החשוד:
  חשש לשיבוש הליכי חקירה או משפט
  חשש שהחשוד יסכן את בטחונו של אדם, בטחון הציבור או את בטחון המדינה
  צורך בהליכי חקירה אשר לא ניתן לקיימם באם החשוד משוחרר – לרוב מדובר בהליכים הכוללים הקלטות סתר ו/או תחבולות חקירה
  צורך בבדיקה פסיכיאטרית
  מדובר באדם אשר נמלט ממשמורת חוקית
 4. לא ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של קביעת ערובה ותנאי ערובה, שפגיעתם בחירות   החשוד פחותה ("חלופת מעצר")
על אף שהנימוקים לבקשת המשך מעצרו של אדם ברורים, לעתים המשטרה תבקש את הארכת מעצרו של אדם מטעמים בלתי ראויים כגון "למען יראו ויראו" או בכדי להשפיע על אחרים לשתף פעולה או להסגיר את עצמם. לעתים, המשטרה אינה מעוניינת "לקחת סיכון" עם חשוד מסוים עקב סוג העבירה בו הוא חשוד כגון אלימות במשפחה וזאת על אף שהחקירה הסתיימה ומדובר בתלונה קנטרנית ובלתי אמינה.

במהלך הדיון ניתנת זכות לעורך דינו של החשוד לחקור את נציג המשטרה. עורך הדין ישאל שאלות המבקשות לבחון את עוצמת הראיות ואיכות החקירה. במהלך שלב זה, עורך הדין עשוי לגלות כשלים ממשיים בחקירת המשטרה אשר יכולים להשפיע לחיוב על החלטת בית המשפט לשחרר את החשוד. בתום השאלות, יזדמן לעורך הדין לטעון בפני בית המשפט מדוע אין להאריך את מעצרו של החשוד או שמא יש להפחית בכמות הימים המתבקשת. עורך הדין יוכל להציג חלופות ראויות אשר ישיגו את מטרת המעצר וזאת מבלי שישהה החשוד בבית המעצר.

בכדי לשאול את השאלות הנכונות, לזהות את מה שהחוקר מבקש להסתיר, להתמודד עם תשובות חמקניות של נציג המשטרה, לסכם באופן ראוי ומכובד, להציע חלופות ראויות ולתת את ההגנה הטובה ביותר לחשוד, עורך הדין מחויב להיות מקצועי ובעל ניסיון בתחום הפלילי.

עורך הדין אוהד מגורי, אשר שירת כשני עשורים במשטרה – כחוקר, כקצין חקירות, כתובע פלילי ועוד - הכיר היטב את תחום החקירות וטען בעצמו במאות תיקים להארכת מעצרם של חשודים - יודע לשאול את השאלות הנכונות, לטעון את הטענות הראויות בפני בית המשפט ויפעל לשחרור הלקוח מתנאיי המעצר.